Kapu az Energia birodalmába - online információs portál és tudástár
  
                     
 


          

            

                      

  

 


Statisztika

Tagok : 1
Tartalom : 305
Tartalom találatai : 1943129
Miről olvasna szívesen?
 
Kötelező átvétel, tisztázandó kérdésekkel (sajtóreggeli) Nyomtatás E-mail

 

Sajtóbeszélgetést tartott az Energia Klub a KÁT (a megújuló energiával és a kapcsoltan termelt villamos energia kötelező átvételi rendszere) kapcsán a közelmúltban napvilágot látott ellentmondásos információkról.   

Az Energia Klub szükségesnek látta, hogy egy háttérbeszélgetés keretében a fogalmak és a rendszer  tisztázásával, interaktív módon mutassa be e meglehetősen bonyolult, mindemellett aktuális és fontos témát az újságíróknak - illetve rajtuk keresztül a villamosenergia-fogyasztóknak, akiknek éves szinten több tízmilliárd forintos plusz költséget jelent a rendszer.

Valóban emelkedhet a távhő díja, ha egyes erőműveket kizárnak a KÁT rendszerből? Szükséges-e továbbra is támogatni olyan erőműveket, amely a korábbi támogatásnak hála, már megvalósított korszerűsítést? Valóban elavult, környezetszennyező technológiákat is támogatunk? Egyáltalán: miért fontos annyira a KÁT rendszer? A fenti kérdések tisztázásában a Magyar Energia Hivatal Villamosenergia Engedélyezési és Felügyeleti Osztályának vezetője, Dr. Grábner Péter is a segítségünkre volt.

Az Energia Klub szerint bár a 2003-ban indított KÁT rendszert eredetileg fontos célokra (a megújulók és az energiahatékonyság támogatására) hozták létre, azonban mára az energiapolitika egyik kudarcává vált. A rendszer ugyanis az újabb és újabb erőművek bevonásával messze eltért eredeti céljaitól, és gyakorlatilag az elavult távhőrendszerek, szennyező erőművek életben tartójává lépett elő. A rendszer a járadékvadászatot honorálja, miközben korlátozza a versenyt a villamos energia piacán, és indokolatlan többletköltséget terhel a fogyasztókra.

A távhőellátás versenyképességének általános problémáját nem a KÁT-tal kell orvosolni. A korábbi szabályozás szerint a rendszer jelenlegi formájában 2010. december 31-én szűnt volna meg - ez a rendszer minden résztvevője számára ismert tény. Ennek ellenére a villamos energia törvény tavalyi módosítása lehetővé tette, hogy egyes erőművek, meghatározott feltételek mellett akár 2015 végéig a rendszerben maradjanak. Ennek engedélyezése jelenleg a Magyar Energia Hivatalban folyik. Az erről szóló döntések meghozatala után meg kell kezdeni a rendszer átalakítását. A távhőellátás problémáira olyan megoldást kell keresni, amely független a kötelező átvételi rendszertől.

A KÁT rendszer lényegét bemutatja, az itt letölthető sajtóanyag .

Forrás: Energiaklub, Kötelező átvétel, tisztázandó kérdésekkel (2010. március 5.)